Hemşerim Memleket Nere?

“Hemşerim memleket nere?” diye soranlara içimizden gelerek “Bu dünya benim memleket” demeye başladığımız günden bu yana memleket ve gurbet kavramları üzerinde düşünür olduk.

İkimiz için de elbette Türkiye sofrasından geleneğine, kavgasından şarkısına, tarihinden geleceğine içimize işlemiş, karakterimizin temellerini atmıştır. Memleket deyince, yuva deyince aklımıza ilk gelen yer “yalnız ve güzel ülkemiz” olacak daima. Uzakta da olsak haberlerini takip etmeye, lezzetlerini dünyanın en uzak köşelerinde bile aramaya, sevinciyle gülüşmeye, acısıyla kederlenmeye devam edeceğiz. Hayatta bir daha tekrarlanmayacak çocukluk ve gençlik anılarımız,  bütün renkleri ve tonlarıyla genlerimize işledi, bundan kaçarımız yok. Böyle bir niyetimiz de yok. Anılarımızın ve sevdiklerimizin Türkiye’si nereye gidersek gidelim hep bizimle kalacak.

“Neresi sıla bize, neresi gurbet, yollar bize memleket.”

Öte yandan hayatın koşturmacası ve tercihlerimizin bizi taşıdığı coğrafyalarda kimliğimizi zenginleştiren, ufkumuzu genişleten deneyimler yaşıyoruz. Ekmeğimizi kazandığımız her ülke, temposuna karıştığımız her kent, sofrasına oturduğumuz her mutfak hayata bakış açımıza renk katıyor. Zamanla oluşan bir aşinalık hissi içimize nüfuz edip kültür DNA mızı dönüştürüyor bir bakıma.  Bir noktadan sonra “neresi sıla bize, neresi gurbet, yollar bize memleket” arka plan müziği oluyor. Öte yandan nerede olursak olalım, sürekli değişen “gurbet” ile “sıla” arasında ne kadar saat farkı olursa olsun yaşamaya, anı biriktirmeye devam ediyoruz. Şu okumakta olduğunuz bloğun da var olma nedeni; bizi şaşırtan, mutlu eden, yer yer kafamızı karıştıran ama her halükarda ufkumuzu genişleten bu anılarımızı sizlerle paylaşmak. Umarım siz de okurken çok keyif alırsınız ve bloğumuzun gelişimine yorumlarınızla katkıda bulunursunuz.

Bizi izlemeye devam edin anacım. :)

Esra & Aytaç
cakmaplacid

 

Bumerang - Yazarkafe

Leave a Reply

Your email address will not be published.