Kitap bağışı

Bu paylaşımım kitaplar üzerine olacak… Geçen gün internette kitap satın alırken aklıma eski günler geldi. Halk Kütüphanesine üye olduktan sonra, gece gündüz merakla ve keyifle kitap okuma zevkini tattığım o çocukluk yılları… Sonra birden halk kütüphanelerinden birisine bağış yapma isteğiyle internette dolaşırken kitapagaci.org sitesine denk geldim. Bu sitede kitap bağışı yapmak isteyenler, kitap ihtiyacı olan okul ve kütüphaneler ile buluşuyorlar. Her kimin aklına geldi ve uyguladıysa çok faydalı bir iş yapıyor, çok beğendim.

Siteye baktığımda bazı il merkezlerindeki okulların kütüphanelerinin bile yeni kurulduğu ve acil kitap ihtiyacı duyduklarını öğrenince çok üzüldüm ve kitap paylaşma isteğim o kadar coştu ki yerimde duramadım. Hani biliriz taşrada ya da köy okullarında bu tarz sorunlar hep olur (bu da kabul edilebilir değil), ama bu tarz sorunların merkez ilçelerde de yaşanması beni çok şaşırttı. Demek ki ülkemizde durum bildiğimizden çok daha vahim.

IMG_1799

Kitap bir mucize… Kitap, insan için yasantısının her döneminde iyi bir arkadaş. Dinlemesini bildiğinde o kadar iyi bir arkadaş ki sana çok farklı dünyaların kapılarını açan, farklı insanlar ve duygularla tanıştıran, senin fikirlerinden farklı fikirlerin de değerli olduğunu gösteren, bazen de düşüncelerine tercüman olan kitap zamanla tutkuya dönüşüyor. İşte bu tutku ne kadar önce kazanılırsa o kadar iyi. Bu yüzden de çocukların okuma sevgisi kazanması çok önemli. Çocuklar bu dünyanın mirasçıları, ülkenin geleceği. Bir çocuğa ömürlük bir iyilik etmek istiyorsanız kitap okuma sevgisi kazandırın. Daha çok çocuk, genç ve yetişkin okusun istiyorsanız, kütüphanelere destek verin ya da eğitimcisiniz ve okulunuzda kütüphanenizde ihtiyaç varsa sesinizi duyurabilirsiniz. Bu hiç de zor değil, kitap bağışı yapmak için kitapagaci.org veya eşdeğeri bir siteden ihtiyacı olan okul ve kütüphanelerden birisini seçin. Dilerseniz göndereceğiniz birimle e-posta aracılığı ile yazışabilirsiniz, ya da direkt adresi alıp kitabınızı yollayabilirsiniz… Kitap isteminde bulunacaksanız, isteğinizi bahsettiğim sitelere yazabilirsiniz, sizin için de kitapseverler yardım da bulunabilir.

Bağış işlemi sandığınızdan çok daha kolay ve zahmetsiz. Elinizde kitap yoksa veya gönderi için ugraşmak istemiyor, yada kitap alıp postalamak için vaktiniz yok ya da zahmetli mi geliyor, bunlara gerek yok. Eğer bağış yapmak isterseniz ve kredi kartınız varsa bu iş tamamdır. Bağış için ne kadar para harcamanız gerektiği size kalmış, miktarı hiç önemli değil, ne kadar vermek isterseniz o kadar. Diyelim ki o gün iki arkadaşınıza kahve veya öğle yemeği ısmarladığınızı varsayın ve bu miktarı kitap almak için kullanın. Hemen internetten bir kitapçı sitesine girip çok sevdiğiniz birkaç kitabı seçin ve ihtiyacı olan kütüphanelerden veya okullardan birinin adresini alıcı adresi olarak girin, bitti işte bu kadar. Zaten pek çok sitede 50 TL’lik alışveriş yaparsanız kargo ücreti bile talep edilmiyor. Bu en fazla 10 dakikanızı alacak.

Eğer ki evinizde paylaşmak istediğiniz kitaplar varsa, onları alıp, göndereceğiniz okulun/kütüphanenin adresini de not edip size en yakın postaneye götürebilirsiniz. Siteden öğrendiğim kadarıyla PTT kargoda, bağış olacağını söylediğinizde, bağışınızı indirimli gönderme imkanı mevcutmuş. Yalnız bunun için postaneye paketin ağzını kapatmadan gidip kutuda kitap olduğunu göstermeniz gerekiyormuş.

Biz ilk bağışımızı internet üzerinden yaptık. Bu o kadar güzel bir duygu ki herkes yaşasın isterim. Tek tek, heyecanla çocukken okuyup sevdiğimiz kitaplardan,Türk ve Dünya klasiklerinden seçtik. Bu kitapları bizim gibi okuyup sevecek çocukları düşününce çok keyif aldım. Paket dün okula ulaşmış, kargo takipten gördüm, çocuklar yakında okumaya başlarlar. Siz de aynı keyfi yaşamak isterseniz, iste fırsat, hazır internet başındayken ve unutmadan bugün birilerine iyilik yapabilirsiniz. Hatta bence hazır eliniz değmişken birkaç kitap da kendinize hediye edin, hem de ücretsiz hediye paketi yaptırıp ☺ Kendine hediye almaktan çok zevk alan birinden size öneri… Karar sizin ☺

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.