Tayland’da Ne Var da Bu Kadar Millet Gidiyor?

Tayland Dünya’da pek çok insanın görmek istediği, çok turist alan, reklamı en çok yapılan ülkelerinden birisi. Biz de 2013 Ağustos’unda büyük bir hevesle yüksek beklentilerle gittik 10 günlük Tayland gezimize. Bu gezi maalesef hayal kırıklıkları yaşattı. Tatili yarıda keserek bulduğumuz ilk uçak biletiyle Singapur’a geri döndük. Bu tecrübelerimizi samimi bir şekilde Türkiye’den gelmek isteyenlerle paylaşmak istedim ki, siz de buna benzer hayal kırıklıkları yaşamayasınız. Baştan uyarayım: bunlar benim deneyim ve görüşlerim, sizinkiler tamamen farklı olabilir. Anlaştıysak başlıyoruzzz:

Neden Tayland’a gelelim?

1. Tarihi için?
Tayland’da görülmeye değer tapınak ve sarayların çoğu Bangkok’ta. Altın Tapınak, Pho, Arun, Mahatat ve daha niceleri. Altın Tapınak görülmeye değer yerlerin başında. Özellikle Altın Tapınağı inanılmaz bir kalabalıkla, çok sıcakta gezdiğimizden size tavsiyem, gittiğinizde güneş gözlüğü, şapka, şemsiye ve suyunuzu eksik etmeyin. Kadınlar muhakkak uzun kollu ince bir bluzla gitsinler, şalla kapansanız da bunu kabul etmiyorlar.

DSC_0335

DSC_0257

DSC_0217

DSC_0206

DSC_0384

Tapınak gezilerinde binlerce Buddha heykeli (yatan, oturan, gülen, düşünen ve daha ne ararsanız) görebilirsiniz. Ama sağlam tarih görmek istiyorsanız öyle aman aman bir tarihi eser yok.

DSC_0410

DSC_0441

DSC_0456

Milli müzede ise 1600’lü yıllardan kalan eserler en eskileri diyebilirim. Müzeye dışarıdan baktığınızda süslü ve şaşaalı duruyor. Müzenin içi ve eserler ise çok yıkık dökük bir haldeydi. Örümcek ağlarıyla kaplı pek çok eser bakımsızlıktan kırılıyordu. Mumya ve insan iskeletleri ise korumasız bir halde sergilenmekteydi. Bu tam bir hayal kırıklığıydı bizim için. Tarih için bir gezi istiyorsanız önce Türkiye sonra Avrupa’da Italya ve Fransa, Asya’da ise Çin ve Japonya gibi ülkeleri önerebilirim.

DSC_0151

2. Doğal güzellikleri için?
Türkiye’de Karadeniz’in yaylaları, Ölüdeniz, Datça, Patara, Gökova, Ürgüp, Pamukkale ve nicesini gördünüz bunlar sizi kesmedi ve değişiklik mi istiyorsunuz, Tayland’a gelebilirsiniz. Tayland’da güzel uzun plajlar, adalar var doğru. Çevredeki pek çok adayı ziyaret edip, dalış turuna çıkabilmek için Phuket’e gittik (Koh Samui’yi ve Krabi’yi görmediğimiz için yorumlarım Phuket’le sınırlı). Phuket ve çevresinin denizi yeşil ve hamam suyu kıvamında, plajları uzun ve ince kumlu. Pahalı otel zincirlerinden birinde kalırsanız güzel bir kafa sıfırlama olabilir sizin için. Ama bu o kadar mesafeye ve masrafa değer mi? Bence hayır. Ben bu tarz tatil için Akdeniz’i öneririm. O kadar masrafa Güney Fransa’da, Yunanistan’da ya da İtalya’da tatilin kralı yapılır. İlla dalıp mercan vs. görecem diyorsanız Kızıldeniz, Maldivler, Seyşeller ve Madagaskar daha iyi alternatifler olabilir. Zira benim burada ki hizmet sektöründe çalışan insanlara pek güvenim yok. Buradaki doğal güzellikler adalar. Tekne turuyla adaları görürüm hem de keyifli keyifli güneşlenirim bol bol diye bir beklentiniz varsa bu kısım sizin için geliyor: Öncelikle burada bizim alışık olduğumuz mavi yolculuklarda kullanılan, o sakin seyreden gulet tipi tekneler kullanılmıyor adalar arası ulaşımda.

DSC_0469

Burada sürat teknesi (speed boat) ile uzun mesafeli yollar katediliyor. Üst katında güneşlenme vs durumu yok, herkes tespih tanesi gibi kenarlardaki koltuklara oturup sıkı sıkı tutunuyor tekne savruldukça. Biz teknenin önünde yer bulabildiğimiz için rodeo kıvamında bir yolculuğa maruz kaldık. Yolculuk boyunca sımsıkı tutunduğumuz metali bıraksak denize uçmamız an meselesiydi, hatta popomuz koltukta zıplaya zıplaya tepsi moduna geldi diyebilirim. Denizden de epeyce bir su yedik tekne zıpladıkça. Bu daha bir şey değil. Aytaç sırtını çok kötü bir şekilde incitti teknede, mürettebatın öyle ilk yardım çantasıymış, ilacıymış hiçbir tedbiri yoktu. Bir de empatisi hiç yoktu, bakıp bakıp sırıtarak sinir zıplattılar gezi boyunca. Günboyu adaların hiçbirinde bir eczane bulamadık. Sırt kasları öyle bir zedelenmiş ki bir yılı geçti hala tam olarak iyileşmek için tedavi görüyor. Çok şükür kalıcı bir hasar olmadı diye avunuyoruz. Eğer adalara tura çıkarsanız, size tavsiyem sürat teknesinin en arkasında oturmaya çalışın. Tekneden derin sulara atlama gibi bir hayaliniz olmasın. Öyle bir şey sözkonusu değil. Bu tekneler her gittiğiniz adada plaja yanaşıyor, sallana sallana teker teker herkes iniyor, çantanız, kameranız ve herşeyinizi yanınızda taşımanız zorunlu bu arada.

DSC_0472

DSC_0491

Yüzme molası her adada yarım saat falan. Sonra tekrar teker teker tekneye binip bir sonraki adaya yüreğiniz ağzınızda gidiyorsunuz.

3. Yemekleri için?
Tayland’da yemekler ve meyveler güzel gerçekten ama hijyen konusunda garanti veremem. Sokakta envai çeşit yemeği tadabilirsiniz. Sokakta yemek ucuz, gözünüzün önünde, sokağa akıta akıta yemek yediğiniz kaplar duru su ile yıkanıp bir sonraki müşteri icin hazırlanıyor.

DSC_0017

DSC_0182

IMG_1890

DSC_0184

Restoranlarda ve alışveriş merkezlerinde yemekler daha güvenilir ve fiyatları da makul.

DSC_0080

Mide ve bağırsak sorunu yaşama riskini göze alamam diyorsanız siz siz olun sokaktan yemek yemeyin. Burada hastane bulsanız da derdinizi nasıl anlatacağınız konusunda herhangi bir fikrim yok.

4. Masaj, cilt bakimi için?
Bu konuda memnun kaldığımı söyleyebilirim. Bir saat, iki saat ne tür masaj istiyorsanız layığıyla hizmet alabilirsiniz. Cilt bakımı da Türkiye ile kıyas götürmeyecek düzeyde ucuz ve çok profesyonel. Ama uyarayım, sokakta “masaaaaj masaaaaj” diye sizi kolunuzdan tutup masaj yapmak isteyecek insanlara kanmayın, kendinizi uzmanlara teslim edin.

5. Ucuz olduğu için?
Ucuz, sırt çantalı dostu vs. olduğu doğrudur. Alışveriş için ucuz doğrudur. Bangkok’a giderseniz ünlü Chatuchak isimli büyük pazarı görmenizi öneririm. Burada el işçiliği güzel ürünler var, tekstil, ahşap işçiliği, değerli taş satan hatta aklınıza gelecek pek çok şeyi satan satıcılar var diyebilirim. Gezmesi eğlenceli.

DSC_0022

DSC_0051

DSC_0036

Pazarlığı sağlam yapın, ilk söyledikleri fiyatı on kat bile kırabiliyorsunuz. Pazarlığı pek çok alışverişte yapabilirsiniz Tayland’da. Otelde, yemekte, hizmette ucuz pek çok seçenek var; yalnız kalite de fiyatla orantılı olarak değişiyor. Güzel otellerde kalarak, iyi hizmet alarak yapacağınız bir tatil Türkiye’de aynı ölçekte yapacağınız bir tatilden kesinlikle ucuz olmayacaktır. Yol masrafını da katarsanız çok daha pahalıya malolacaktır.

6. Fuhuş için?
Fuhuş için geliyorsanız(!) Tayland tam yeri gibi. Burayı Araplar bu amaçla tercih ediyor bence, bir hayli Arap gördük. Zira burada Dünya’nın güzellerine taş çıkaracak güzellikte “ladyboy”lar mevcut. Ben bile bakmaktan gözlerimi alamadım. Yolda pingpong gösterisi için adım başı broşür dağıtan genclere ilgilenmediğinizi söylemekten bitkin düşebilirsiniz. Çok ısrarcılar bu konuda, birkaç içki içip izlemeye gittiniz diyelim, dolandırılabilirsiniz uyarayım.

Bangkok’ta ulaşımda zorluk yasayabilirsiniz, zira heryere metro ağı yok. Taksiciler taksimetre kullanmak istemiyorlar. Pazarlığınızı önceden yapıp binin.

DSC_0063

Tuktuk (motorlu ulaşım araçları) güzel bir alternatif olabilir, yalnız bunların dolandırıcılıklarını tüm Dünya biliyor dikkatli olun. Otobüsü biz hiç denemedik, zira Tayland dilinde okur-yazarlığımız hiç yok.

DSC_0066

Tayland hakkındaki genel izlenimlerim bunlar. Detaylar sonraki paylaşımlarımda olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.