Singapur Çin ve Japon Bahçeleri

“Yürüyorum Çin bahçelerinde
Gördüm, düşümden büyük bahçe yok”

IMG_2666

İki metro durağı yakınında oturmamıza karşın Çin ve Japon Bahçeleri’ne ancak Singapur’daki yedinci ayımızda gidebildik. Açık havada park gezisi “akşam serinliği” kavramının çok da geçerli olmadığı bu şehirde bize pek cazip gelmemişti başlarda. Ama zamanla iklime ayak uydurduk, nemli sıcak hava o kadar da fena gelmemeye başladı. Ve nispeten serin bir akşamüstü çıktık 10 dakika sürecek uzuuun yolumuza. Parkın girişi zaten metro durağının hemen yanında. Bir ihtimal park içerisinde büfe vb bir yer yoktur düşüncesiyle hemen oradaki bir bakkaldan iki şişe su alıp parka girdik.

DSC_0007

DSC_0013

Batmaya yakın akşam güneşi fotoğraf çekimi için güzel fırsatlar veriyordu. Yeşili ve gölgeleri iyi ifade eden birkaç güzel kare yakaladık.

IMG_2001

DSC_0042

IMG_2649

IMG_2681

Japon bahçelerinin düzenleme tarzı Çin bahçelerine göre değişikti. Orada da birkaç fotoğraf çektik. Eski eşyaların değerlendirip çiçeklerde saksı olarak kullanılması ilgimizi çekti.

IMG_2733

IMG_2725

IMG_2715

İki bahçe arasında kaplumbağaların yasadığı bir gölet de bulunuyor. Pek çok tosbağ akşam güneşinin tadını çıkarıyordu. :)

IMG_2705

Bir süre sonra karşımıza 12 Hayvanlı Çin Takvimi’ni canlandıran hayvanların heykelleri de olan bir bölüm çıktı. Orayı da gezdik, üstün Çin astrolojisi bilgimizi ilerlettik.

DSC_0030

Gün yavaş yavaş batarken güneş çok güzel görüntüler çıkardı ortaya.

DSC_0100

Akşam, Çin usulü fenerlerle aydınlandı parkın yolları. Parkın çıkışına doğru ise -tahmin ettiğimize göre- Çin tarihinde yeri olan birkaç önemli kişinin heykelleri endam ediyordu. Kadın kahramanın heykeli en çok ilgimizi çeken oldu.

DSC_0145

DSC_0182

Ve biz parktan ayrılırken gelenlere dedik ki “Siz gelirken biz dönüyoruz”.

DSC_0196

Leave a Reply

Your email address will not be published.