Mucize İçecek “Kefir”

Üniversitedeyken tanıştığım kefirle olan yolculuğuma bir süredir ara vermiştim. Bu yaz Türkiye tatilinde tekrar annemin kurutup benim için sakladığı kefir tanelerini atıp getirdim bavuluma, hatta kombucha mantarını da (onu da sevdik sahiplendik, hakkında bi sonraki yazımda bahsedeyim). Burada kefir sıcak havada olur mu falan derken bal gibi de olduğunu, yalnız uzun bekletmemek gerektiğini gözlemledim. Sıcak havada ne kadar da güzel oluyor serin serin içmesi. Aytaç da alıştı tadına, arkadaşlara tattırdım sevdiler, liste yaptım sırayla isteyenlere dağıtıyoruz çoğalan maya fazlamızı. Maksat içmek isteyen herkes içsin, sağlıklı olsun. Şimdi burada sağlığa olan faydalarını tek tek anlatmasam… Ya da biraz anlatayım da belki bilmeyenlerin ilgisini de çekeriz. Çünkü kefir çok faydalı ve yapımı çok kolay. Türkiye’de Ziraat fakültelerinden, aktarlardan ve bazı marketlerden de mayanızı temin edebilirsiniz. Hatta konu komşu herkes böyle paylaşım içindeler, annem de dağıtıyor, daha fazla isteyen olsa da mayadan versem deyip duruyor. Ankara’daki arkadaşlara duyurulur :) Burda da bir kefir topluluğu kurulmuş, internet sitesi üzerinden bilgi ve maya paylaşımı yapıyorlar, bulduğuma mutlu oldum, yazışıyoruz kendileriyle. Burada su kefiri diye bilinen, süt yerine şekerli/meyveli su kullanılarak yapılan bir türü de mevcutmuş. Henüz denemedik ama sevenleri çokmuş.

Neyse gelelim süt kefirinin faydalarına… Kefir mayasında probiyotik pek çok maya ve laktik asit bakterileri birarada bulunuyor. Probiyotikler bağırsak florası için çok faydalı. Kefir, vitamin, mineral ve proteinlerce zengin, hafif asidik bir içecek. Düzenli tuketildiğinde pek çok sindirim sorununa, ülsere bununla birlikte kronik yorgunluğa, kolesterolün düşürülmesine, uyku düzenine, depresyona iyi geldiği, antimutajenik ve antikanserojenik olduğu pek çok kaynakta anlatılmış. Bunun yanında pek çok kişide olan laktoz toleranssızlığı sebebiyle süt tüketememe durumuna çare olabilir kefir, zira kefir mayası laktaz üreten mikroorganizmalar içeriyor. Yani sorun olan laktoz, glukoz ve galaktoza dönüştürüldüğünden süt yerine kefir tüketerek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

kefirbardak

Kefir mayasını küçük karnıbaharlara benziyor. Mayayı süte katarak oda sıcaklığında mayalıyorsunuz. Normalde Türkiye’de bir günde tatlı, iki gün bekletildiğinde ise hafif ekşimsi bir kefir elde ediyorsunuz. Burada ise sıcak havadan dolayı 12-16 saat yeterli oluyor, uzun kalınca kesilip peynir oluyor. Ben kefiri genelde akşam yemeğinden sonra cam bir kavanozda yarım yağlı sütle mayalamaya başlıyorum. Tam yağlı süt ile kalitesi daha yüksek, içimi harika bir kefir elde edersiniz. Biz biraz diyet olsun istediğimizden yarım yağlı sütte devam ediyoruz :) Sabahına kavanozu calkalayıp plastik bir süzgeçte süzüyorum. Süzerken biraz su katıyorum çünkü genelde yoğurt kıvamında oluyor, hafifçe ayrandan biraz yoğun kıvamı seviyoruz biz, siz istediğiniz kıvamda içebilirsiniz. Süzgeçte kalan kefir tanelerini yıkıyorum, yıkadığım kavanoza tekrar koyup üzerine süt ekleyip yine mayalamaya bırakıyorum (mayalarken üzerine birkaç kaşık yeni ürettiğiniz kefirden koyarsanız kefirin lezzeti daha güzel oluyor). Süzdüğüm kefiri buzdolabına koyup akşam içene kadar bekletiyorum. Sabah evden çıkmadan birer bardak kefir içmek bizim ritüelimiz oldu. Hatta spor sonrası da serin serin çok iyi geliyor. Bir çeşit tokluk hissi verdiğinden geç vakitte acıkınca da iyi bir seçim oluyor.

KEFIR

Kefir mayalarını metale değdirmemek gerekiyor. Bu yüzden mayalamak için en güzel malzeme plastik veya cam kapaklı bir cam kavanoz. Karıştırmak veya kefir tanelerini toplamak için de metal kaşık kullanmıyoruz. Elinizde kefir fazlası varsa veya üretime biraz ara vermek isterseniz mayanızı içi süt dolu küçük bir kaba koyup ağzını kapatıp buzdolabında bekletin. Bir hafta kadar sorunsuz bekliyorlar. Uzun süre saklamak isterseniz kurutup kapalı bir kapta buzdolabında saklamak daha iyi olacaktır. Yalnız kurutulan mayayı aktif hale geçirmek biraz zaman alacaktır. Yine de çok da sorun değil, ben elimdeki maya fazlasını kurutup saklamayı planlıyorum, ne olur ne olmaz, ya mayalarıma bir şey olursa diye yedekleyeyim…

Uzun lafın kısası Kafkasya’dan gelen Atalarımın çok severek içtiği kefiri içelim, tanıtalım, herkes yararlansın. Bir de uzun zamandır aklımda boza yapmak var, yazarım deneyince…

Leave a Reply

Your email address will not be published.